Naši vinaři

Přehled vinařství, dodavatelů naší vinotéky.

Vinařství Špalek

Vinařství Špalek je rodinným vinařstvím, které od roku 1970 vede František Špalek, syn Josefa Špalka, který do Nového Šaldorfa přišel z Valašska. Již dvacet let patří mezi stálice na tuzemské vinařské scéně. Vinařství je známo především díky výrobě nejrůznějších specialit: Šaler (likérové víno), Sur lie (víno na kvasnicích), Edelspitz (víno vyrobené technologií 19. století), Barrique (víno zrající v dubových sudech) a Gryllus (rodinná značka pro prestižní cuvée). Jeho vinohrady se rozkládají na svazích slavné Kraví hory v Sedlešovicích.

Vinařství Šoman

Základní filozofií vinařství je vyrábět mladá, co nejpřírodnější, vysoce kvalitní přívlastková vína s typickým odrůdovým charakterem a svěžestí vín mikulovské vinařské podoblasti. Snahou je navázat na staré a bohaté vinařské tradice v harmonii s využitím moderní technologie. Specialitou firmy je široký sortiment bílých i červených vín.

Znovín Znojmo

Znovín Znojmo patří ke stálicím moravského vinařství. Současně vstřebává moderní trendy a ctí místní tradici.  Je také neúnavným propagátorem terroir – uvědomuje si unikátní vinařské prostředí svých vinic, z nichž pochází vína, která pak získávají ta nejvyšší ocenění na známých světových vinařských kláních.

Nové Vinařství

Moderní vinařství, které je horlivým průkopníkem šroubových a skleněných uzávěrů. Z bílých, červených i modrých hroznů vyrábí pouze bílá a růžová vína. Výjimkou je červené Pinot noir.

Víno Marcinčák

Sto deset hektarů vlastních vinic. Výhradně přívlastková vína připravovaná v systému ekologického zemědělství a vyhlášená přírodně sladká vína, která patří k evropské špičce. Taková je stručná vizitka Petra Marcinčáka z Novosedel, obce ležící v Mikulovské vinařské oblasti.

Vinařství Popela Perná

Vinařství obhospodařuje přibližně 20 hektarů vinic na katastru obcí Perná a Bavory, které se nachází na vápencovém podloží Pálavských vrchů. Tratě jsou většinou situovány na jižních svazích přímo pod Pálavou. Kombinací celoročního příznivého klimatu, půdního podkladu a polohy jsou velice dobré podmínky pro pěstování révy, čehož vinařství intenzivně využívá.

Štěpán Maňák

Vinařství se zaměřuje pouze na přívlastková lahvová vína. Při výrobě používá nejmodernější technologie a dubové barrikové sudy, v nichž zrají bílá i červená vína a dokonce i vína slámová.

Vinařství Židek

Rodinné vinařství z Popovic, jejichž víno zraje v okolí Mikulova na kopcích Svidrunk, Sonberk a Stará hora.

Vinařství Kern

Vinařství z obce Březí u Mikulova navazuje na rodinnou tradici. Obhospodařuje vinice v nejteplejší vinařské podoblasti Moravy. V tratích Liščí vrch a Ořechová hora se rozkládá 20 hektarů vinic.

Vinařství Volařík

“Víno je náš život. Naučili jsme se rozeznávat jedinečnou povahu každé odrůdy a starostlivě ji respektovat v každém kroku pěstování i zpracování. Jedinou hodnotou je pro nás kvalita bez kompromisů.” Vinařství Volařík obhospodařuje v integrované produkci 80 hektarů vinic v Mikulovské vinařské podoblasti, z toho 4,2 hektarů v režimu ekologického zemědělství. Vyrábí přívlastková, zejména bílá, vína.